Prysk

Prysk

Autor: Pavel Horák
Spolupráce: Radim Oblouk
Projektant: Josef Tománek
Užitná plocha: 137,5 m2
Realizace: 2013/2014
Dodavatel: Domesi, s.r.o.
Fotografie: Lina Németh

Tento dům leží v obci Horní Prysk v chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Pozemek je v jižním svahu, ze severní strany ohraničený vzrostlými listnatými stromy. Původní domy zde mají často charakter dvoupodlažních obdélných staveb se sedlovou střechou. Přízemní podlaží bývá zděné, patro roubené. Takto domy působí jako skládané v různých vrstvách, což vytváří drobné a malebné měřítko místní architektury. Takový charakter byl i hlavní inspirací při našem návrhu stavby – vytvořit jakýsi dům „sandwich“. Objekt je tedy dvoupodlažní obdélného půdorysu se sedlovou střechou.

Samotný dům leží v horní části parcely, kde se otevírají nejhezčí výhledy na protější svahy. V prvním nadzemním podlaží je kuchyně a obytná část s jídelnou. Na obytnou část navazuje krytá terasa, která pokračuje až za dům do krytější části zahrady.

V druhé části domu prvního podlaží je pokoj pro hosty, dále se při severní fasádě se nachází schodiště a technické zázemí s koupelnou. V druhém podlaží jsou dětské pokoje, samostatná koupelna a wc, prádelna, ložnice s vlastní krytou terasou a šatnou.

Fasáda je obložena modřínovými prkny s výraznou spárou – v prvním nadzemním podlaží kladené horizontálně a v druhém vertikálně. Krytina sedlové střechy je skládaná z dřevěných šindelů. Oplechování, okapy, lem mezi podlažími a okna jsou tmavě šedé antracitové barvy.