Pavel Horák

Proč mě baví architektura?
Hm. Zajímavá otázka… Na architektuře mě asi nejvíce baví ta pestrost a komplexnost. Zároveň mám velmi silnou touhu něco hmatatelného tvořit, stavět. A na světě není lepší obor, kde po Vás něco konkrétního zbude a navíc takového velkého měřítka, jako jsou právě stavby a architektura obecně. A pokud se v tom dá i dobře bydlet, pracovat, nebo naopak odpočívat, tak je to přeci ideální…

Kde hledám inspiraci pro svoji práci?
Všude možně. Nejvíce asi když cestuji a to jak doopravdy, nebo jen v zahraničních časopisech doma na pohovce. Inspirací mi není jen architektura, ale snad vše, co mě vizuálně, nebo myšlenkově „chytne za oko“.

Má oblíbená stavba doma i v zahraničí?
Těch je! Naposledy mě nadchnuly stavby od Tadao Ando, a dalších japonských mistrů jako je také třeba Sou Fujimoto a další. Síla v jednoduchosti je u těchto architektů dech beroucí. Ale nadchnout mě může i krásná jizerskohorská roubenka. Jednoduše kvalita, logika a myšlenka se pozná a je jedno zda před takovou stavbou stojíte u nás, nebo na druhém konci světa. Čím dál více vidím, že není možné mít jednu, nebo dvě oblíbené stavby.

    

Ing. arch. Pavel Horák

Vystudoval střední průmyslovou školu stavební a Fakultu architektury na ČVUT v Praze. Již v té době mu učarovala architektura ze dřeva, které se intenzivně věnuje dosud. Inspirací mu jsou četné návštěvy v zahraničí. Má rád architekturu s jednoduchým nápadem a zároveň s filozofickou hloubkou.

Od roku 2002 spolupracuje s architektem Václavem Zahradníčkem, se kterým založili architektonický ateliér Prodesi, který projektuje výhradně dřevostavby. Z potřeby dotahovat vše do zdárného konce spolu založili v roce 2005 společnost Domesi, která jejich projekty realizuje. Do této chvíle má Domesi na svém kontě přes stovku realizovaných domů ze dřeva.

Pravidelně publikuje články o dřevostavbách a novinkách v tomto oboru v odborné literatuře. Je také zakladatelem a ředitelem Salonu dřevostaveb, unikátní přehlídky moderní architektury ze dřeva, která představuje ty nejlepší stavby, které za poslední rok v Čechách a na Slovensku vznikly. Jeho 10. ročník se konal na jaře 2015.

Realizace jeho domů jsou pozitivně vnímány jak odbornou, tak laickou veřejností. Dům ve Stříbrné Skalici se stal „best of the week“ na prestižním americkém serveru archdaily.com. Byl také vybrán mezi nejlepší domy roku slovinským časopisem HIŠE.

Stavby studia Prodesi se objevují v mnoha tuzemských i zahraničních knihách. Například 99 domů od Jána Stempla.  Ze zahraničních pak 1000 Tips by 100 ECO Architects, Cutting – Edge Wood Houses a mnoho dalších.

p.horak@prodesi.cz