Zvánovice

Zvánovice

Autor: Klára Vratislavová, Pavel Horák
Projektant: Jan Švarc
Užitná plocha: 162,3 m2
Realizace: 2016
Dodavatel: Domesi, s.r.o.

Do překrásného pozemku na okraji lesa se jeho majitelé zamilovali na první pohled. Dům, který zde stával, musel být pro špatný technický stav odstraněn. Byl ponechám pouze sklep a rozhodnuto postavit nový dům pro čtyřčlennou rodinu, který bude respektovat "genius loci".

Návrh svými dvěma hmotami kopíruje svažitý pozemek a využívá ho pro usazení obytné části níže. Hlavním obytným místnostem tak dává velkorysost převýšeného prostoru. Orientace domu nabízí  daleké výhledy do krajiny, naopak jeho rozčlenění vytváří soukromí.

Blíže k cestě se nachází část domu s ložnicemi, pracovnou a pokojem pro hosty. Tato část se sedlovou střechou vychází z typického tvaru venkovských staveb a využívá "otisk" starého domu, který vytváří zápraží. Na původní dům odkazuje i veranda, přes kterou se do nově navrženého domu vstupuje.

Velké prosklené plochy, okna se sníženými sedacími parapety a střešní okna nechávají okolní přírodu i slunce prostupovat celým interiérem. Plochá střecha umožní pánovi domu stát se za teplých letní nocí příležitostným hvězdářem...