Stříbrná Skalice

Stříbrná Skalice

Autor: Pavel Horák
Užitná plocha: 133 m2
Realizace: 2009 - 2010
Dodavatel: Domesi
Fotografie: Lina Németh

Ve chvíli, kdy jsme na místo dorazili s klientem poprvé, zde stála stará chata na masivní kamenné podezdívce. Zadáním klienta bylo postavit kvalitní soudobou stavbu pro rekreaci, která bude sloužit na víkendy, ale v budoucnu třeba i jako letní byt pro dlouhodobější pobyty.

Ze stávající stavby jsme použili pouze masivní kamenný sokl. Novou stavbu jsme překonzolovali na všechny strany. Dále jsme na pozemku umístili zahradní domek, který slouží jako sklad a zastřešené posezení.

Na stávající kamenné podezdívce byla provedena železobetonová deska podpírající zároveň vykonzolované části. Horní stavba je řešena jako sloupková dřevostavba provedená v difúzně otevřené skladbě. Fasáda je pokryta svislými modřínovými palubkami, překonzolované části a střecha pak plechovou falcovanou krytinou.
Do přízemí se vchází přes prostorné zádveří, které může být v letních měsících součástí hlavního obytného prostoru. U severní fasády je pak umístěno technické zázemí, koupelna a kuchyň. Ve druhém nadzemním podlaží jsou pak přes galerii přístupné dva pokoje a WC. V interiéru převažují materiály a prvky nenáročné na logistiku. Kromě několika výjimek (například centrální krb) je celý dům zařízen nábytkem od českých firem, nebo vyroben místním truhlářem na míru.