Ládví

Ládví

Autor: Pavel Horák
Spolupráce: Radim Oblouk
Projektant: Jan Švarc
Užitná plocha: 138,4 m2
Realizace: 2013
Dodavatel: Domesi, s.r.o.
Fotografie: Lina Németh

Tento rodinný dům byl původně koncipován jako přízemní a měl sloužit staršímu manželskému páru, který se chtěl přestěhovat z rušného centra velkoměsta. Nakonec v reakci na místní regulativy přikazující tvar a barvu střechy vznikl koncept domu, kdy pod vlastní střechou vznikla jakási druhá úroveň, která se propisuje až do prostoru zastřešené terasy, která je stejně jako hlavní obytný prostor dvoupatrová.

Základním principem je „dům v domě“. Vlastní vytápěná a obývaná část domu tvoří asi jen dvě třetiny celého objemu. Přes tuto dřevěnou kostku je přetažen jakýsi druhý plášť požadované cihlové barvy. Přesah střechy zabezpečuje zároveň žádoucí stínění, kdy především na jižní prosklené fasádě nebylo pak potřeba instalovat stínicí techniku.

Hlavní obytný prostor je členěn do dvou úrovní propojených pohodlným přímým schodištěm. V přízemí je hlavní ložnice a pokoj pro hosty, který může sloužit i jako „pánská“ pracovna. V podkroví „na galerii“ je pak kromě druhé úrovně obýváku i další pokoj se vstupem na druhou úroveň zastřešené terasy.
V přízemí se dá z obytného prostoru vstoupit jak na úzkou terasu na jihu, tak na východní prostornou a zastřešenou hlavní terasu s modřínovou lavicí a bílou okenicí, která v případě potřeby uzavře velké exteriérové okno ve východní fasádě a zjistí tak maximální soukromí.