Devín (SK)

Devín (SK)

Autor: Pavel Horák, Michal Kotlas
Projektant: Monika Moravcová
Dodavatel: Domesi, s.r.o.
Užitná plocha: 131,9m2
Realizace: 2015

Svažitý dlouhý pozemek natočený jihozápadním směrem leží v lokalitě ovlivněné dvěma fenomény: velkou řekou na jihu a rozlehlým lesem přiléhajícím na severu. Navrhli jsme zde koncept tří podlaží které jsou nezávisle na sobě libovolně posunuté jako nahodile otevřené šuplíky. Každé podlaží má svoji nosnou funkci, kterou také odráží i do vnějšího vzhledu na fasádě. Volné kryté přízemí, které je tvořeno betonovou deskou, opěrnou stěnou a sloupy, které nesou horní dvě patra, bude necháno otevřené s letní kuchyní a možností libovolného využití. 
Velký výškový rozdíl od vjezdu k nástupu k domu na pozemku bude vyřešen betonovým schodištěm, ze kterého bude ještě přístupný sklad umístěný nad dvojgaráží. 
Podél domu vede dlouhé přímé schodiště, ze kterého vstupujeme přes zádveří do klidového patra s ložnicemi. Odtud již po vnitřním schodišti na chodbě vystoupáme do posledního třetího podlaží s hlavním obytným prostorem, pracovnou a velkou krytou terasou. Z terasy a obytného prostoru v nejvyšším místě domu je v úrovni korun okolních stromů nádherný výhled do údolí Dunaje. Terasa je z velké části kryta přesahem střechy, která umožní využití i za nepříznivého počasí a zároveň kryje velké prosklené plochy proti přehřívání slunečními paprsky v létě.